OUTDOOR ACHIEVEMENTS

LAWN TENNIS

International Lawn Tennis Championship

NameAchievementsYear
Anika SinghCurrenly Playing Under 14 , 16

All India Lawn Tennis Students List

NameAchievementsYear
Ishaan SharmaPlayer Under 12 Category Rank Under 200
Ronnit AnandCurrenly Playing Under 12 Boys Category
Aditya SinghPlayer Under 14 Category Rank Under 100
Samaira SaxenaParticipated
Anika SinghCurrently Playing Under 14,16,18

Inter School Lawn Tennis Students List

NameAchievementsYear
Ronnit AnandChampion ( Gold Medal )
Aditya SinghChampion ( Gold Medal )2019
Anika SinghAhlwan Inter School Tournament 2nd Position Under 14 Girls Single Category
Harshavardhan SinghChampion ( Gold Medal )2018-19
Ruchir BishtChampion ( Gold Medal )2018-19
PraacharviChampion ( Gold Medal )2018-19
Kashish GiriChampion ( Gold Medal )2018-19

District Lawn Tennis Student List

NameAchievementsYear
Ronnit AnnandWinner of District Championship Noida2019
Ishaan SharmaDistrict Level Tournament Champion ( Gautam Budh Nagar )
Aditya SinghDelhi District Champion
Samaira SexenaChampion ( Gold Medal) Under 10 and Under 12 Girls Category2019
MishitaWon Silver Medal under10 and 12 Girls Category 2019
Pranav Won Silver Medal Under 12 Boys Category 2019
Urvi Panwar Champion ( Gold Medal ) Under 8 Girls Category 2019
Chattresh Champion ( Gold Medal ) Under 8 Boys Category 2019
ReyanshChampion ( Gold Medal ) Under 8 Boys Category2019
PraacharviChampion ( Gold Medal )2019
Anika SinghChampion ( Gold Medal )2018-19 ; 2019-20
Kashish GiriChampion ( Gold Medal )
Harshavardhan SinghParticipated
Ruchir BishtParticipated
Kavyansh ShrivastavaParticipated

SWIMMING

International Championship

NameAchievementsYear
Ansh Arora8th Asian 2015-Thailand Under 18-Bronze Medal2015
Aliyah SinghSaf Games Won 5 Gold Medals and 1 Silver Medal2016

National Championship

NameAchievementsYear
Ansh Arora73rd Senior National Aquatic Championship Held in Bhopal - Silver Medal
Aliyah Singh61st School National Game-Kolkata 2015- 1 Gold 2- Silver2015
Best Swimmer Trophy in Championship Organised by Cbse Nationals -Gold and Silver Medals

State Championship

NameAchievementsYear
Ansh AroraKhelo India-In Pune 2018 Mens Category Open-Bronze Medal2018
Aliyah SinghKhelo India Girls Category 5 Medals2018
Artham SharmaHe Has Completed 10km Swimming in River Ganga at Varanasi and Has Been Fecilitated by Dr Neelkanth Tiwari , Minister of Sports Uttar Pradesh.20192019
YashHe Has Grabbed Bronze Medal at Uttar Pradesh Swimming Competition at Bareilly 20192019

Inter School Championship

NameAchievementsYear
Aniket AswalCbse Under 16 - 3 Bronze, Silver-2
Dish- Genesis Global Commpetition 2019- U 14- Bronze2019
Inter School Swimming Competition 2019 U 19 Bronze and Silver2019
Eeshna SinghIntra Class Swimming Competition- Dps Delhi 2018-19- Ist Position2019
Aliyah SinghCrowned as 2nd Best Swimmer at Inter Dps National Swimming Meet
up State Government Awarded Chq of 5 Lakhs

FOOTBALL

International

NameAchievementsYear
Shailesh PanwarSelected for Nepal and Malaysia International Championship
Adithya BajajSelected for Nepal and Malaysia International Championship

National

NameAchievementsYear
Shailesh PanwarRural Game National Football Ranchi Jharkhand - 2nd Rank
Adithya BajajRural Game National Football Ranchi Jharkhand - 2nd Rank
Ramagya School3rd National Games U-17 Organised by Sports and Culture -Participation Certificate

State Championship

NameAchievementsYear
Ramagya SchoolUp Championship
Adithya BajajUp Championship2018

District

NameAchievementsYear
Ramagya SchoolDistrict Chauhan Championship - 2nd Position

Inter School

NameAchievementsYear
Ramagya SchoolFirst Inter School Championship -2nd Position2018
Ramagya SchoolInterschool Football Tournament - 1st Position
Ramagya SchoolInterschool School Football Championship - U-16 -1st Position2018

Championship

NameAchievementsYear
Ramagya SchoolFutsal Under 17 - 2nd Position
Ramagya School​Stairs School Football League- Participation2017-18
Ramagya School​Final Chaunna Cup -Under 16 Boys - 2nd Position

Cricket

All India

NameAchievementsYear
Ramagya SchoolSelected in School India Camp Niruj Purohit-Batsman, Granth Manchanda - Wicketkeeper , Rachit Sharma- Fast Bowler , Siddhant Singhal - Left ARM Orthodox Spinner Arpit Singh - All Rounder2017-18

SGFI NATIONAL

NameAchievementsYear
Rohit ManoriRepresented Assam U-192018-19
Adarsh TiwariRepresented up State U - 192016-2017
Niruj PurohitRepresented up in Sgfi National School Games2017-18
Piyush NigamRepresented up in Sgfi National School Games2017-18

State

NameAchievementsYear
Ramagya SchoolAdvait Jain, Shrinkal Chaturvedi, Karan Yadav Got Selected U-14 State Camp2017-18

District

NameAchievementsYear
Adarsh TiwariGold Medal - Best Batsman2016-17

Inter School

NameAchievementsEventsYear
Piyush NigamMan of the Series2019-20
Divyansh SengarWinners2019
Arpit Singh​Gold Medal​2019-20​
Nikhil SharmaUnder 14 Best Batsman2019-20
Siddhant SinghalMan of the Series2018-19
Prince YadavBest BatsmanD.D. Memorial Cricket Tournament2019-20
Shrinkal ChaturvediBest Bowler Under -132019-20
Ramagya School1st PositionJp Cricket Tournament U-132019-20
Ramagya School1st Position with 14 Medals Aadarsh Tiwari Got Best Batsman of the Tournament with 215 Runs in 4 MatchesDda Inter School Cricket Tournament 2017-18
Ramagya School1st Position with 14 Gold Medals . Arpit Singh Declared Man of Tournament with 190 Runs with 10wickets in 4 MatchesDda Mememorial Cricket Tournament2019-20
Ramagya SchoolRohit Manori Declared Best Bowler of the Tournament With 16 Wickets in 4 Matches2nd Innings Cricket Tournament2019-20
Rohit ManoriBest Player of the Series2019-20
Niruj PurohitWinners - Best All Rounder2017-18
Rohit ManoriBest Player of the SeriesYadu Public School Cricket Tournament2019-20
Piyush NigamBest Fielder of the Series Yadu Public School Cricket Tournament2019-20
Rohit ManoriBest Bowler of the Tournament Straight Drive U-19 Cricket Tournament2019-20