INDOOR ACHIEVEMENTS

SKATING

1st All India Roller Skating Championship 2019 Students List

NameAchievementsYear
Divit Ramchandran2 Time Gold Medal 1 Time Silver2019
Granth Manchanda1 Time Gold 1 Time Silver2018
Aditi Singh Nursury Student ,Ramagya School Became
the Youngest Girl Ever to Participate in Under 4 Yrs Category of
Ice Skating Competion in Ice Skating Tournament

Cbse National Skating Students List

NameAchievementsYear
Divij Ramchandran 1 Time National Bronze2017 / 2019
Divit Ramchandran 3 Times Gold 2 Times Silver2016 / 2017 / 2018 /2019
Rahul Kumar2 Times Gold2015 / 2016
Grant Manchanda1 Time Gold2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Charitavya Rawat National Participation2015

State Skating Students List

NameAchievementsYear
Divit Ramchandran3 Times Silver 3 Times Bronze2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Divit Ramchandran 3 Times Silver 3 Times Bronze2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Grant Manchanda5 Times Gold 3 Times Silver 2 Times Bronze2015 / 2016 / 2017 / 2019
Charitavya Rawat 1 Time Gold 2 Times Silver 1 Time Bronze/2017/2018
Anant Arora 1 Time Bronze2018
Rahul Kumar 5 Times Gold 5 Times Silver2015 / 2016 / 2017

District Skating Student List

NameAchievementsYear
Divit RamchandranDivit Ramchandran Class 5th a 3 Times Gold 3 Times Silver2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Divit RamchandranDivij Ramchandran Class 5th C 3 Times Silver 3 Times Bronze2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Kashvi SharmaKashvi Sharma Class 4th D 1 Time Bronze2019
Satakshi PurwarSatakshi Purwar Class 8th B 2 Times Bronze2018
Anant AroraAnant Arora Class 7th C 1 Time Silver 1 Time Bronze2018
Charitavya Rawat Charitavya Rawat Class 7th B 1 Time Gold 2 Times Silver 1 Time Bronze2015/2017/2018
Rahul KumarRahul Kumar Class 11th C 5 Times Gold 5 Times Silver2015 / 2016 / 2017
Grant ManchandaGranth Manchanda Class 11th C 5 Times Gold 3 Times Silver 2 Times Bronze2015 / 2016 / 2017 / 2019

Cbse Clusters Skating Students List

NameAchievementsYear
Rahul KumarRahul Kumar Class 11th C 2 Times Gold 2 Times Silver2015 / 2016 / 2017 / 2018
Grant ManchandaGranth Manchanda Class 11th C 2 Times Gold 2 Times Silver2015 / 2016 / 2017 / 2019
Charitavya Rawat Charitavya Rawat Class 7th B 1 Time Silver Medal
Divit RamchandranDivit Ramchandran2016 / 2017 / 2018 /2019
Divit RamchandranDivij Ramchandran Class 5th C 1 Time Gold Medal2016 / 2017 / 2018 /2019

SQUASH

International Championship

NameAchievementsYear
Chitrangada Goel U- 13-15 25TH ASIAN JUNIOR INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP 9TH PLACE2019
UNDER 13 3RD HCL INTERNATIONAL JUNIOR SQUASH OPEN 1ST PLACE2019

State Championship

NameAchievementsYear
Navya SundarajanUnder 13 6th Bengalopen Squash Tournament 1st Place2018
up State Closed Championship 2nd Place
Navya Gupta National Participation2017
Chitragada Goel Under 15 up State Closed Championship 1st Place2017

Inter-School Championship

NameAchievementsYear
Aryan KapoorUnder 11 Dda School Squash Tournament - 2nd Position2019

BADMINTON

All India Championship

NameAchievementsYear
AgrimaParticipated2019
KhushiPlayed Quarter Final2018
Pranav Played Semifinal2018
Dhruv Participated2018

National Championship

NameAchievementsYear
KhuushiParticipated2018
PranavChampion ( Gold Medal )2018
DhruvSilver Medal2018
PrajwalParticipated2018

State Championship

NameAchievementsYear
AryanBrown's Medal2019
Prasidhi SinghParticipated2019
GarvParticipated2019
YashParticipated2019

District Skating Student List

NameAchievementsYear
GayanParticipated2018
ArchitParticipated2018
TanishaParticipated2018
AniketParticipated2018
FalakParticipated2018
KartikParticipated2018
WajihParticipated2018
WajihParticipated2018

SHOOTING

International Championship

NameAchievementsYear
Vishnu PandeyInternational Player

All India

NameAchievementsYear
Kanishk GaurAll India Inter School Participated2018
Ayush JainChampion2019
Ayush GautamParticipated2018
Mehak SaxenaChampionship Participate2015

National Championship

NameAchievementsYear
Dr Nitin ChauhanNational Player
Navneet ChaudhuryNational Player2018
Harshit ChhataNational Player2018
Navneet ChaudhuryGold Medal2019
India Shooting Team Squared Selected
Vikas BansalNational Player2018
Prerna DuggalNational Player2018
Satender YadavNational Player2018
India Team Squard Shooting Participated2019
Yasvani VermaNational Plyaer2019
All India Inter School Shooting Championship Parcitipet
Shardul Vikram SinghNational Plyaer2019
Ayush JainNational Plyaer2019
Risabh PawarNational Plyaer2016

State Championship

NameAchievementsYear
Dr Nitin ChauhanWon Gold and Silver Medal
Navneet ChaudhuryChampion Gold Medal
Harshit ChattaGold Medal
Prateek YadavGold Medal
Bronze Medal
Vikas BansalPre Nayional Championship Gold Medal
Prerna DuggalBronze Medal
Mehak SaxenaParticipate
Risabh PawarParticipate

District Championship

NameAchievementsYear
Dr Nitin ChauhanChampionship Gold Medal
Navneet ChaudhuryChampionship Gold Medal
Harshit ChhataChampionship Gold Medal
Jbm Championship Silver Medal
Jbm Championship Bronze Medal
Prateek YadavChampionship Gold Medal
Jbm Championship Gold Medal
Vikas BansalPre up State Championship Bronze Medal
Prerna DuggalPre up State Championship Bronze Medal
Satender YadavPre U.P State Championship Gold Medal
Pre U.P State Championship Siver Medal
Yashvani VermaChampionship Gold Medal
Shardul SinghChampionship Gold Medal
Sumit YadavPre State Participate
Aayush JainChampionship Gold Medal
Kanishk GaurJbm Bronze Medal
RiddhimaPre U.P State Championship Bronze Medal
Mehak SharmaKhetan Public School Championship Gold Medal
Risabh PawarSvs Internation School Shooting Championship Silver Medal
Sagar ChauhanSvs Internation School Shooting Championship Bronze Medal
Ayush GautamJbm Shooting Championship Bronz Emedal
Arun ChaudhurySenior Men Pistol in 1 Kd Singh Memorable Shooting Championship Gold Medal (Team)
Navneet ChaudhurySenior Men Pistol in 1 Kd Singh Memorable Shooting Championship Gold Medal (Team)
Ayush RajputSenior Men Pistol in 1 Kd Singh Memorable Shooting Championship Gold Medal (Team)
Saurav Verma, Vikas Bansal, Shardul Vikram SinghSenior Men Issf Pistol in 7 Salvo Shooters Cup Gold Medal ( Team )
Vikash BansalPara Category Silver Medal in 10mts Issf Pistol

Cbse Clusters

NameAchievementsYear
Vishnu PandeyInternational Player

ATHLETICS

International

NameAchievementsYear
Paras SharmaWon Silver Medal in Long Jump

National

NameAchievementsYear
Harsh ChaturvediWon Gold Medal in 100 Mtrs Event
Yasir AhmedWon Silver Medal in 100mtrs Event
Paras SharmaWon Gold Medal in Long Jump
Kaushik KumarParticipated
Dev SharmaParticipated
Sagar YadavParticipated
Vishakha SharmaParticipated

State

NameAchievementsYear
Harsh ChaturvediWon Silver Medal in 100 Mtrs Event
Yasir AhmedParticipated in 100 Metres Event
Paras SharmaWon Gold Medal in Shot Put
Kaushik Kumar Won Silver Medal in Shot Put
Aditya Bajaj Won Silver Medal in 200 Metres Event
Adarsh TiwariWon Bronze Medal in 400 Metres
Dheer Sinha Participated
Dev SharmaWon Bronze Medal in Shot Put
Yasir AhmedWon Silver Medal in 100 Mtrs Event
Yasir AhmedWon Silver Medal in 400 Metres
Sagar Yadav Won Gold Medal in Shot Put
Abhisekh ViswakarmaParticipated
Darshit KhannaParticipated
Ayush DhalParticipated
Harsh KumarParticipated
Sugandh SaxenaParticipated
Shantanu Gupta Participated
Vishakha SharmaParticipated

KARATE/TAEKWONDU

International

NameAchievementsYear
Opila SinghGold Medal in South Asian Championship2019
Nidhi Kumari1 Silver Medal in Asian Karate Championship2018

National

NameAchievementsYear
Opila Singh1 Gold, 1 Silver, 1 Bronze
Nidhi Kumari1 Gold , 1 Silver
Vedika Anup1 Gold Medal

State

NameAchievementsYear
Opila Singh2 Gold , 1 Silver, 1 Bronze
Nidhi Kumari2 Gold , 2 Silver , 1 Bronze
Vedika Anup1 Gold Medal

District

NameAchievementsYear
Opila Singh3 Gold , 1 Silver
Nidhi Kumari4 Gold , 1 Silver
Vedika Anup1 Silver Medal U- 17
Ayush Dhal1 Gold Medal U - 172019
Kushagra1 Gold Medal U - 172019
Nidhi Singh1 Silver Medal U- 172019
Ritwik Yadav1 Silver Medal U - 142019
Tushar1 Bronze Medal U - 172019

Cbse Clusters

NameAchievementsYear
Opila SinghSilver Medal Under - 17 Category
Nidhi KumariSilver Medal Under - 17 Category
Vedika AnupGold Medal Under - 14 Category
Lovely BaisoyaBronze Medal Under 17 Category2019
Meenakshi SinghBronze Medal Under 17 Category2019
Govind SdharmaBronze Medal Under 17 Category2019

CHESS

International

NameAchievementsYear
Ajat Santhosh ParvathareddyDraw in Simul With Young Grand Master Pragnanada Ramesh Babu2019

Commonwealth Chess Championship

NameAchievementsYear
Ajat Santhosh Parvathareddy47 TH Position Under 10 Category2019

National

NameAchievementsYear
Ajat Santhosh Parvathareddy12th Position U- 9 Open Category Represented Ramagya School in 8th National School Chess Championship 2019

State

NameAchievementsYear
Ajat Santhosh Parvathareddy2nd Position , U-9 Category2019
Shreya3rd Position - Bronze Medal2017

Up School Chess Quest

NameAchievementsYear
Ajat Santhosh Parvathareddy1st Position , U- 13 Category2019

Inter School

NameAchievementsYear
Ajat Santhosh Parvathareddy1st Place Amity Chess Cup 2018-19 , U- 15 Boys Category2019

Table Tennis

State Championship

NameAchievementsYear
Akshat NautiyalQualified for State Level Juinior Category Boys2019
Aryavart VohraQualified for State Level Juinior Category Boys2019
Lakshay DhawanQualified for State Level Junior Category Boys2019
Risabh ThapparIndividual Event Qualified for State Level Senior Category Boys2019
Anaya GuptaQualified for State Level Senior Category Girls2019

District

NameAchievementsYear
Akshat Nautiyal3rd Place
Aryavart Vohra3rd Place
Lakshay Dhawan3rd Place
Risabh Thappar3rd Place
Anaya Gupta3rd Place Individual Event